środa, 5 czerwca 2013

"Ogniem i mieczem" tom 1


U mnie w domu w salonie za pierwszym wejrzeniem zauważa się biblotekę moich rodziców.
Odkąt pamiętam rzucały mi się w oczy książki na górnej półce. W twardej oprawie,niby skórą oprawione i złotymi napisami. Gdy byłam starsza i umiałam czytać rzucały mi się tytuły: "Lalka","Dziady". Gdy byłam jeszcze starsza, że dosięgałam do książek,  zdejmowałam je i przeglądałam.
Musiałam jednak jeszcze dorosnąć by zdjąć "Ogniem i mieczem. Tom 1" i przeczytać.

Książka opowiada o losach młodego pułkownika Jana Skrzetuskiego i jego ukochanej Heleny.
I tak choć zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia wszystko wydaje się być przeciwko nim.
Rodzina dziewczyny zdaje się nie być przychylną jej ukochanego do tego jeszcze  Bohun. Zakochany bez pamięci w Helenie, młody kozak o, którym mówią "Nikogo i niczego się nie boi", któremu jet obiecana jej ręka. Występuje tu również wiele bohaterów drugo planowych, których losy równie mocno trzymają w napięciu. Na przykład Loginus Podbipięta, który przyrzekł, że nie ożeni się  póki nie zetnie trzech głów za jednym zamachem. jak, dowcipniś, którego niektóre wypowiedzi sprawiają,że trudno nie wybuchnąć śmiechem.

Nie rozumiem. Niektóre dziewczyny narzekają na lektóry, że nudne i mało romantyczne.
Do nich głównie jest przysłowie "Cudze chwalicie, swego nie znacie!", bo ta książka naprawdę jest warta przeczytania. Jest tu książka przygodowa, romans, książka historyczna i opisy przyrody dla tych co uwielbiają czytać książki przyrodnicze.  Czego więcej chcieć?

Wychwaliłam książkę pod niebosa a wady? Co prawda zalet jest więcej, ale żeby było sprawiedliwie znaję kilka wad. Przyznaję czasami książka nudziła. Opisy przyrody ciągły się na kilka stron a mnie wystarczyłyby trochę krótsze. Musze przyznać, że nie żałuję przeczytania tej  książki. Większość osób woli "jechać" na streszczeniach lub filmie, ale nie wiedzą co tracą. Moim zdaniem najgorsze co może spotkać książkę to trafić do kanonu lektur. Myślę tak, bo wiele osób nie lubi lektur ogólnie i nie wiem jak dobra może być książka  oni powiedzą,że zła bo dla zasady. A niepowinno się ludzi,zjawisk,zwierząt pakować do jednego wora.

Książki nie oceniam bo to jest pierwszy tom.

Tego kogo nie przekonałam recenzją oświadczam,że wyciągam ostatniego asa.
Proszę zobacz ten filmik!

Dumka na dwa serca.3 komentarze:

 1. Bardzo madrze napisane o losach lektur szkolnych.
  Pozdrawiam jak zwykle serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. To pomyśl sobie , że w porównaniu do Potopu -Ogniem i Mieczem to nuda ;-))). Potop rządzi! Nietuzinkowy, skomplikowany bohater. Dumny, silny, pyszny, nieugięty. I wątek miłosny który Ogniem i mieczem zostawia w tyle: "Jędruś ran twoich nie godnam całować". Przeczytasz zrozumiesz. Sceny które aż proszą się o kamerę. ( i tak zostały sfilmowane ). Kwintesencja sarmacji. Książka -poezja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za komentarze. Niedługo postaram się przeczytać "Potop" i dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń