sobota, 8 czerwca 2013

"Po słowiczej podłodze"- Lian Hearn


Nie wiem czemu, ale zawsze nieufnie podchodzę do  książek, które potem okazajują się rewelacyjne.
Tak było z "Igrzyskami Śmierci", "Ulicą tysiąca kwiatów", "Ogniem i mieczem" jak i tą.
Wypożyczyłam ja, bo zaintrygowała mnie okładka. Opisy nic nie mówiły, ale postanowiłam zdać się na intuicję i wypożyczyłam ją. Postawiłam ją na półce i całkowicie o niej zapomniałam. Niedawno robiłam porządki na półkach i ją zauważyłam. Siadłam i przeczytałam tak z nudów nawet powiem dobitniej z zniechęcenia. Siadłam i ......wciągła mnie. Potem cały dzień albo ją czytałam, albo o niej myślałam.

Książka opowiada o losach chłopca najpierw zwanego Tomasu a potem Takeo i dziewczyny Kaede.
Takeo mieszka wśród ukrytych, to znaczy nie mieszających się w walki klanów i wyznających włąsną religię w, której każdy przed bogiem jest taki sam. Biedny, czy bogaty, król czy żebrak.
Ważne jest tylko jedno. Czy byłeś dobrym człowiem? Jest to  sprzeczne z poglądem wielu wpływowych ludzi, którym ich ideologia nie jest na rękę. Ukryci są mordowani w najokrótniejsze sposoby.
Pewnogo dnia Takeo wyrusza na zbieranie grzybów wracając wieczorem zastaje ją spaloną.
Co się stało? Gdzie są mieszkańcy? Co się z nimi stało? Czy coś zagraża również jemu? Co się z nim stanie? Odpowiedzi szukajcie w książce.

Moim zdaniem książka jest świetna. Jest wszystko czego przeważnie oczekuje sie od książki tego typu. Są intrygi, wojny klanów, niemożliwa miłość. Moim zdaniem autorce udało się napisać ciekawą książkę. Bardzo spodobało mi się to, że autorka pokazała jak Takeo przeżywa śmierć najbliższych. Z jednej strony nie myśli tylko o tym jakie spotkało go nieszczęście, lub nie zapomina jakby to się wogóle niestało. Pokazała jak najpierw zostaje wstrząśnięty, powoli osfaja się, na koniec można powiedzieć próbuje teorytycznie zaakceptować to, że co się stało to się nie odstanie.
Warto ją przeczytać choćby dla końcówki na, której płakałam. Dopowiem,że abym się wzruszyła to musi być mistrzoski warsztat artystyczny i bardzo wzruszjące sceny.

Książce daję 4/5

Tym, którym się spodobała książka podaję spis następnych tomów.

1. Po słowiczej podłodze
2.Na posłaniu z trawy
3.W blasku księżyca
4.Krzyk czapli
5.Sieć niebios

4 komentarze:

  1. Zaliczyłem wszystko ;-). Na pewno zwróciłaś uwagę że ukryci to chrześcijanie? I teraz - co ciebie interesuje? Jeśli klimaty japońskie - zostaw kolejne tomy i wcześniej zalicz Szoguna. Potem wróć do tej serii. Zrozumiesz całość.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za poradę, na pewno tak zrobię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaczęłam czytać! nie mogę oderwać się od tej książki!

    OdpowiedzUsuń