czwartek, 26 maja 2016

Przegląd filmowy


Nie jeden raz słyszałam spory na temat : co jest ciekawsze, bardziej wymagające, budzące podziw ; książka czy film? Sama osobiście skłaniam się bliżej lekturom, ale i drugą stronę sporu szanuję, wręcz uwielbiam.
Zauważyłam ostatnio, że mało jest "przeglądów filmowych" co postaram się jak najszybciej naprawić tym lepiej , że niedługo wakacje ;)

1. Zniewolony


O tej produkcji było naprawdę głośno.  Opowiada on naprawdę smutną i przejmującą historię czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Dostała ona wiele nagrodów w tym Oscary,  sama zaś fabuła oparta  jest na prawdziwej histori.

2. Wewnętrzne sanktuarium

Dokument jest ten dostępny na youtubie. Opowiada on o bardzo kontrowersyjnym i wywoływującym wiele sporów muzyku Marilynie  Mansonie.  Opinia każdego z nas będzie z pewnością różna, bowiem na jego temat wiele jest  zdań. Film ten warto jednak obejrzeć, by zapoznać się choćby powierzchownie z jego biografią i upewnić się, bądź zmienić swój pogląd na jego temat.

3. Rozumiemy się bez słówZ  tytułem tym spotkałam się na tegorocznym projekcie "Kino szkoła" i bezwzględnie podbił on moje serce!
Z jednej strony smutny jak i pełen chumoru. Traktujący o miłości, poświęceniu, rodzinie oraz walce o swoje marzenia.

4. Szkoła Czarownic


Jako dziecko uwielbiałam cykl o Harrym Potterze. Fantastyka ciągle bliska jest mojemu sercu, toteż ledwo przeczytałam opis tego filmu, wiedziałam, że muszę go obejrzeć. Opowiada on o magii, ale w całkiem inny sposób niż ten, do którego się przyzwyczaliliśmy.  Ciekawy i dający do myślenia zaś stylizacje bohaterek niezwykłe.

5. Dziewczyna z sąsiedztwa


Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak wstrząsnął mną jakiś film. Nie polecam (wyjątkowo) tej produkcji każdemu, bo historia w niej opowiedziana jet niezwykle wstrząsającą, smutną i brutalna.  Nie żałuję obejrzenia go, ale drugi raz po niego nie sięgnę w najbliższym czasie, gdyż wywołuje on naprawdę potężną gonitwę myśli i smutku.

6. Thor 2


Nie jeden raz całkowicie przypadkowo odkryłam niezwykle genialny film, książkę. Tym razem było podobnie. Zakochałam się w opowiedzianej historii i nie wiem jak doczekam końcówki następnego roku w oczekiwaniu na kolejną cześć!

7. Metal Head


Niezwykle ciekawy i orginalnie  nakręcony film o bólu, walce i muzyce. Każdemu fanowi tego gatunku jak i niekonwencjonalnych historii gorąco reklamuję ten tytuł, gdyż nie zawiedziecie się na nim !

8. Przytul mnie


Kolejny smutny i przejmujący film  na tej liście. Skierowany głównie do młodzieży, ale moim zdaniem i dorośli powinni go obejrzeć. Opowiada o nastoletnich problemach, nieprzemyślanych decyzjach i ich skutkach, ale  i naszych relacjach z dorosłymi, którzy są jednymi z wzżniejszych bohaterów.

9. Avengers


Zafascynowana postacią Lokiego z "Thora 2 " obejrzałam ten film. Niestety rozczarowałam się....  Opisana wcześniej produkcja jest naprawdę świetną i spodziewałam się, by ten tytuł choć trochę jej dorównywał. Nie stało się tak jednakże ....

10. Frida


Wspaniały film o  niezwykle ciekawej kobiecie , sztuce, ale i o miłości.  Zachwycona jestem pomysłem przwijania się w tle jej obrazów jak i całż ideą ujęć, montażu. Uczta dla oka, ale i dobrze opowiedziana biografia.

11.  We are the best


Kolejne, największe rozczarowanie tego przeglądu. Wspomiane powyżej "Avengers" może dostać Oscara przy tym tytule...  Słyszałam "film o buncie,  subkulturze punk, zawiązywaniu przyjaźni".  Nic poza muzyką w tle ( a i tu bym miała lekkie zastrzeżenia) nie podobało mi się. Historia jest dużo poniżej przeciętnej,  główne bohaterki irytujące zaś końcówka....  Całkowiecie mnie rozczarowała....

2 komentarze:

 1. Frida - podobał ci się? - zatem zobacz koniecznie tej samej reżyserki - "Acrosse the Universe" - gwarantuję -> odlecisz. Treść, okres, muzyka - wszystko dograne perfekcyjnie. Do tego Tempest ( ale to tylko na dodatek) i Tytus Andronicus ( to znów kobyła - 3h trwa ). zacznij od Acrosse....
  Avengers - jako zbieranina herosów to holyłódzka kupa. Jako bohaterowie - każdy z osobna - daja rade - zobacz 3 części Iron mana - Robert Downey Jr. zrobił go "rzeczywistym".
  Sam Thor - postać ciekawa - ale w mitologii ;-))))). Może jeszcze cała seria Thorgal - ale ... życia Ci braknie ;-)
  p.s. Lokiego też tu uprościli.
  Zamiast Thor - zobacz Vikingów i Thorgala - całość. Lepiej na tym wyjdziesz ( w tym samym temacie ).
  Zniewolony - dmuchana propaganda. Sory. Zwieźli kilka milionów biedaków do USA na statkach dla "taniej" bawełny a teraz oddają im pseudo-honor. Nie da sie fikcyjnym Oscarem wynagrodzić realnych krzywd.
  oryginał - https://www.youtube.com/watch?v=31rrtc8GHlc
  tekst - http://www.tekstowo.pl/piosenka,otis_taylor,ten_million_slaves.html
  a tu masz Acrosse - https://www.youtube.com/watch?v=10TDlUVGwMk

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za komentarz :) "Acrosse the Universe" oglądałam i przyznaję jest świetne ! "Tempest" i "Tytus Andronicus" postaram się w tym bądź w przyszłym tygodniu obejrzeć, gdyż wydają sie naprawdę ciekawe. Postać Lokiego bardzo różni się od mitologicznej ( wynik obejrzenia "Thora" wielka fascynacja mitologią skandynawską) choćby nie ma jego żony Sygin czy też jego kary za zabójstwo Baldura . Thorgal marzy mi się od dawna :) Vikingów zaś obiecałam sobie koniecznie na wakacje, gdyż oglądałam urywki w telewizji i wydają się być świetnie nakręceni. Dziękuję też za linki naprawdę ciekawe :) !

  OdpowiedzUsuń