sobota, 30 stycznia 2016

Anime i mangi


Nieraz wspominałam na blogu przy okazji różnych recenzji o mojej fascynacji Japonią. Krajem,który z jednej strony jest niezwykle nowoczesny, pełen różnych innowacji, ale ciągle pełen nawiązań do swojej przeszłości i jej bogatej kultury. Mnie w świat anime wciągnęła przyjaciółka polecając wspaniałą pozycję "Rainbow.Nisha Rokubou no Shichinin". Wcześniej miałam co prawda próby zobaczenia w czym tkwi fenomen tych animowanych histori, ale wybrałam niezbyt roztropnie i zraziłam się...

Wielu osobą mangi i anime kojarzą się z słodkimi (kawai) dziewczynkami z dużymi oczami na pół twarzy, będącymi przy tym głupiutkie. Nie zaprzeczę są również i takie pozycje, ale to tylko stereotyp a wiadomo jak one bardzo uogólniają i nie jeden raz krzywdzą. Świat japońskiej kultury komiksowej jest bardzo bogaty i jestem święcie przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy dzielić je prze grupę do której są głównie adresowane (chociaż nie traktujmy tego bardzo dosłownie ja np. bardzo lubię seineny a jestem młodą dziewczyną).  Mamy Josei - dla kobiet, Seinen - mężczyźni, Shojo - dla nastolatek, Shonen - dla nastoletnich chłopców oraz Kodomo - dla dzieci. Miłość w mangach jest dość obszernym tematem mamy więc też : Harem, Ecchi, Yaoi, Yuri czy już dość ostrzejsze Hentaje. Wyróżniamy w dodatku Mechy- o robotach, Moe- właśnie te słodkie, głupiutkie dziewczynki, Sentai - mamy tu drużynę superbohaterów, Magical girls/boys - postacie posiadają nadprzyrodzone moce, Yaukai - mityczne stworzenia z japońskich legend, Anthro - postacie posiadają zwierzęcę elementy. Nie zapominajmy, że są przecież komedie, dramaty, horrory, okruchy życia itp.

Mam nadzieję, że ta prosta rozpiska uświadamia, że nie są to "głupie bajki" jak wiele osób mówi bądź co gorsza dodają jeszcze "chińskie bajki".  Idealny sposób, by wyprowadzić z równowagi przyjaciela, który uwielbia ten element japońskiej popkultury. Może się niektórym pomylić zdaję sobie sprawę, ale najczęściej tą kpinę słyszę od osób, które dobrze wiedzą o co chodzi. Dodam jeszcze, że anime to jak nazwa mówi animowane opowieści a mangi to japońskie komiksy. Nie są to zwykłe zastrzegę od razu , bo jest cała sztuka ich rysowania i całkowicie różnią się od np. amerykańskich, choćby czytamy je "od tyłu". Ciekawy jest też zwrot - Otaku. U nas w polsce oznacza on pasjonata zaś w Japoni osobę, która poza anime i mangami nie widzi świata, najlepiej wcale nie wychodziłaby z domu i ma problemy z relacjami międzyludzkimi. Najlepiej obrazuje to żartobliwie komedia "Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!"

Najwspanialsze we wszystkim to ludzie, których możemy poznać prze tą naszą pasję ! Zanim nie zaczęłam czytać, oglądać nie zdawałam sobie sprawy ilu nas jest i jak wielu ! W dodatku wydawane są gazety, ja najbardziej lubię "Otaku". Różne grupy na facebooku, gdzie dzielimy się swoimi opiniami, rysunkami, polacamy bądź odradzamy dane pozycje.Możemy poznać wspaniałych przyjaciół na konwetach, czyli trwających kilka dni zjazdach, na których cały dzień, noc są różne zajęcia, jest możliwość zdobyć unikatowe mangi, figurki, plakaty, gadżety z ulubionymi postaćmi. W dodatku organizowane są też obozy, zimowiska dla młodzieży.

Naprawdę polecam zapoznać się bliżej z tym fenomenem, który pozyskuje coraz więcej fanów. Wiem, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezaleźnie od wieku i zainteresowań, bo rodzaji jest ogromna ilość. Napiszcie w komentarzach co wy sądzicie a może pochwalcie się jakie lubicie !

4 komentarze:

 1. Temat zbyt obszerny żeby ogarnąć - nie trać czasu na miałkie pozycje. Szukasz klasyki klasyk w tym temacie a fascynujesz się Japonią?
  Proszę:
  komiks legenda - https://pl.wikipedia.org/wiki/Samotny_wilk_i_szczeni%C4%99
  W Polsce tylko 7 tomów
  drugi komiks legenda ale temat poważny - https://pl.wikipedia.org/wiki/Akira. W Polsce całość wyszła.
  "święty Grall" manigi i cyber punka - film: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ghost_in_the_Shell
  i na koniec coś co było podstawą fabularnego hitu "Incepcja":
  http://www.filmweb.pl/film/Paprika-2006-346814
  Zalicz te pozycje i możesz powiedzieć, że zaliczyłaś elementarz w tym temacie który lubisz ;-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miły i ciekawy komentarz :D "Akira" już obiła się mi o uszy, lecz postaram się jak najszybciej ( już nie mogę się doczekać) zapoznać z tymi pozycjami, dziękuję za polecenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. to na koniec tych "podstaw" zobacz koniecznie - "Grobowiec świetlików" https://pl.wikipedia.org/wiki/Grobowiec_%C5%9Bwietlik%C3%B3w
  i to by było na tyle ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. To również postaram się jak najszybciej zobaczyć i dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń