czwartek, 2 kwietnia 2015

"Sekret szczęścia.7 fundamentów życiowej radości"Żyjemy w dziwnych czasach. Z jednej strony życie trwa  dłużej,  korzystamy z wielu udogodnień np. zmywarek, samochodów, świat nazywany jest globalną wioską a z drugiej ...  Wszech obecna przemoc, liczne przypadki depresji, zagubienie w życiu. Wszędzie słyszy się, że w erze facebooka zanika umiejętność zawierania znajomości i prowadzenia rozmów w "prawdziwym świecie". Konsumpcjonizm  króluje niepodzielnie, choć....  Każdy z nas podświadomie dąrzy do szczęścia. Jednym udaje się je samodzielnie zdobyć, nauczyć się go (różnie można nazwać ten stan) inni potrzebują być nakierunkowani i poprowadzeni.
Poradników jak być szczęśliwym można by liczyć i liczyć, ale ten moim zdaniem zasługuje na uwagę.

Książka oparta jest na badaniach autorki, jej przemyśleniach i przeżyciach oraz co dla mnie najistotniejsze, na rozmowach z 100 szczęśliwymi ludźmi. Szczęśliwymi bez powodu muszę zaznaczyć. Nie raz twierdzimy, że na czyimś miejscu bylibyśmy szczęśliwsi. Z zazdrością nie raz spoglądamy na gwiazdy,ale nie wiemy o nich wszystkiego. Tak naprawdę mogą być głęboko nieszczęśliwe. Sama autorka opisuje, że znalezienie 100 osób spełnionych i zadowolonych z życia, było nie małym wyzwaniem, choć żyje w kraju zamieszkanym przez 280 milionów ludzi ! Na podstawie rozmów z szczęśliwymi opracowała 21 zasad, których praktykowanie uczyni każdego szczęśliwszym.

Czytając tą pozycję odczuwałam, że autorka potraktowała temat szczęścia z prawdziwą pasją i podparła rzetelną wiedzą. Co jakiś czas pojawia się tytuł jakiejś lektury, nazwisko badacza i wyniki jego działań. Przekonywało mnie  to do książki i treści w niej zawartych. Historie stu szczęśliwych osób przyjemnie komponowały się z radami i ćwiczeniami.  Losy tych postaci pokazują, że szczęście nie jest związane z statusem społecznym czy  finansowym, co również głosi ta książka.

Autorka nie podaje powierzchownych rad, ale stara się, by było one precyzyjne  zawsze z ćwiczeniem, które wyraża i pomaga zrozumieć daną myśl. Jest to ważne, bo naprawdę pomaga wprowadzać zmiany a nie zatrzymywać  na samym przeczytaniu. Podsumowania każdego rozdziału, jeszcze raz przedstawiają porady i wnioski autorki, dzięki czemu nie musimy szukać ich po całej książce, ale mamy podane przejrzyście i w jednym miejscu.

Książkę ocniam 5/5 i polecam każdemu !

4 komentarze:

 1. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award,
  www.zajkowskaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za nominowanie :-) Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na pytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie po nią sięgnę :)
  http://spojrzenie-rosie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Man na dzieję, że Ci się spodoba ;-)

  OdpowiedzUsuń