środa, 20 marca 2013

"O naturze rzeczy"
Po przeczytaniu "Mnich który sprzedał swoje ferrari" postanowiłam przeczytać coś o buddyźmie.
Niespodziewanie podczas oglądania mojej domowej bibloteczki w ręce wpadła mi książka "O naturze rzeczy". Książka jest przeznaczona dla osób dopiero zaczynają swoją znajomość z buddyzmem jak i dla tych którzy już coś nieco wiedzą ale chcą przypomnieć sobie podstawy jak i pogłębić i sprawdzić swoją wiedzę.

Książka podzielona jest na trzy duże rozdziały i pod rozdziały. W pierwszym poznajemy życiorys buddy i poznajemy cztery podstawowe prawdy.
"Uwarunkowane życie jest cierpieniem.Cierpienie ma przyczynę.Istnieje koniec cierpienia.Istnieje droga która do niego prowadzi" Zdania powyżej są wytłumaczone w książce. Poznajemy też karmę i najważniejsze. Trzy drogi: mała,wielka,diamentowa. Mała droga prowadzi do wyzwolenia. Zaś diamentowa i wielka do oświecenia tylko innymi sposobami. Wielka droga prowadzi przez odczuwanie współczucia dla wszystkich istot. W diamentowej jest też kilka dróg. Jakich? Przeczytajcie książkę,dowiecie się.

Drugi rozdział opisuje zastosowanie wiedzy której w poprzednim rozdziale się dowiedzieliśmy.
Najlepiej opisuje to ilustracja. Jest to domek. Podzielony jest na trzy piętra i dach,a każde piętro ma trzy pokoje. Piętra przedstawiają człowieka przez różne momenty drogi .Drogi dążącej do celu - oświecenia i nirwany.Piętra to:egoista,idealista,jogin i dach-wielka pieczeń. Wielka pieczeń jest jakby ostatnim krokiem,ugruntowaniem wiedzy.Pokoje są takie same. Wiedza,medytacja,działanie. Opisują wiedzę którą powinna znać dana osoba,medytację która jej pomoże i przedewszystkim jak żyć czyli działać.
Trzeci poświęcony jest medytacją. Jest też glosariusz. Taka jakby ściąga. Nazwa i wytłumaczenie co to jest.

Książka naprawdę warta przeczytania! Czasami zatrzymywałam się na dłużej by zrozumieć co autor chciał przekazać.Choć autor łatwo pisze momentami trzeba zatrzymać się,przeczytać kilka razy,utrwalić,zapamiętać. Pierwszy raz przeczytałam przepisy. Zawszę są angielskie tytuły i choć się uczę tego języka, nie umiem tak dobrze. Tu książki są przeważnie po polsku co jest dla mnie dużym plusem.

Książce daje 3.5+/5. Wiem dziwnie napisałam,ale książka wspaniała a czwórka dla trochę lepszych.
Tych co wciągną, zszokują,poruszą pomijaną tematykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz