sobota, 25 lipca 2015

Góry Świętokrzyskie.


Wczoraj wróciłam z wyjazdu w Góry Świętokrzyskie. Był to mile spędzony czas, do któego z pewnością będę powracać myślami. Przed samym wyjazdem nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wiele pięknych miejsc można tam zobaczyć. Mało się o nich mówi a moim zdaniem warto je znać i kiedyś się tam udać.

Na początku odwiedziłam zamek w Chęcinach. Ładnie zachowane ruiny.  Najbardziej podobał mi się widok z wież.


Następnego dnia udałam się na Łysicę najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Idąc szlakim można zobaczyć słynne gołoborza. Póżniej poszłam na Święty Krzyż gdzie poza samym sanktuariem warto zobaczyć : grób Jaremiego Wiśniowieckiego, muzeum misyjne, muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Szłam od strony Huty Szklanej, gdzie przy okazji odwiedziłam Osadę Średniowieczną, gdzie dowiedziałam się nowych rzeczy mile spędzając czas.


Zwiedziłam też przepiękny zamek w Krzyżtoporze. Odwiedzając go każdy pewnie zastanawia się jak wielki musiał budzić zachyt w czasach swojej światłości, bo już jego ruiny są godne podziwu. Jest to jeden z piękniejszych zamków jakie widziałam. 


W pałacu w Kurozwękach można spędzić cały dzień ! Ładnie zachowany budynek, "safari", zwiedzanie rozległych lochów. Poza tym plac zabaw dla młodszych podróżników, labirytny o różnmych stopniu trudności, możliwość jazdy konnej.


Szydłów może pochwalić się dobrze zachowanymi murami .Możemy zwiedzić w nim też  jedną ze starszych synagog w Polsce, ruiny zamku, kościół Wszystkich Świętych.


Wracając zobaczyłam ruiny zamku w Budzentowie i muzeum Wsi Kieleckiej. Najpiękniejszy i największy skansen w jakim do tej pory byłam. Różne rodzaje chat i ich wystrojów w zależności kto w nich mieszkał.
Możliwość zwiedzenia wiatraka oraz dworu dla kontrastu z biedny chałupkami.


Góry Świętokrzyskie bardzo mi się spodobały i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś je odwiedzę a wszystkim szczerze polecam wyjazd do nich.

2 komentarze:

  1. Sadzac po opisie i ogladajac zdjecia widze, ze wyjazd byl bardzo aktywny i nalezy do tych z rodzaju udanch:) zachecilas mnie do obejrzenia tych zakatkow polski. Nigdy nie bylam w tych rejonac.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyjazd był dość aktywny a i tak kilka miejsc w Górach Świętokrzyskich nie zdążyło się odwiedzić. Piękne i szczerze polecam wyjazd w nie, zwłaszcza jeśli się wcześniej w nich nie było.

    OdpowiedzUsuń