piątek, 12 kwietnia 2013

"Czas kukułczych gniazd"


Wyobraż sobie,że zostałeś wywieziony na Sybir. Przeżyłeś i teraz wracasz do Polski.
Do tej za  którą tak  tęskniłeś,dla tej dla której po amnesti wstąpiłeś do armi.Teraz wracasz,ale..
To nie ta Polska z której Cię wywieziono. Pełna spięć między narodowościami,jeszcze pełnej zamieszania. Jedni wyjeżdżają,inny wracają. A jeszcze inni próbóją się odnaleź.Wracasz nie do swojego domu,ale,do domów po Niemcach. akby mało gdzieś na Sybirze,zgubiłą się twoja rodzina. Łatwo nie jest,ale poradziłeś sobie na Sybirze. Gdzie panował głód i zimno. Czy teraz się poddasz?

Najbardziej w seriach książkowych nie lubię porównywać tomów. Niestety zrobiłam to w przypadku tej książki . Niestety nie jest tak dobra jak poprzednia,powiem wprost.  W poprzednim tomie było napiecię.
"Przeżyje czy nie"-Myślałam i pochłaniałam ją bez zmrużenia oka. Jednak książka nie jest zła.
Akcja jest spokojna i można na niej odpocząć. Jeśli szukasz spokojnej książki na wieczór,nie za nudnej, nie za bardzo wciągającej,ta lektura jest w sam raz.

Autor jak w syberiadzie tworzy wiele histori bohaterów. Pojawiają się bohaterzy z poprzedniego tomu np.Staś Dolina. I nowi np.Frau Asche i Erna. Jednym z plusów tej książki są historie innych ludzi którzy nie wyjechali na Sybir. Są bohaterowie, którzy przeżyli rzezie na ukrainie,okupacje i wkroczenie Armi Czerwonej. Autor  pokazuje  do tego losy narodowości innych krajów. Są ,Niemcy,Żydzi,
 Ukraincy i Rosjanie Książka ta dobitnie pokazuje,że nie należy obwiniać kogoś za dokonania jego Ojczyzny. Najlepiej obrazuje to historia Oksany. Dziewczyna jest ukrainką,nie była banderowcem ale mimo to wiele osób patrzy na nią nie przychylnym okiem.

Książka ta pokazuje naprawdę trudny okres w histori  świata jak i życiu większości osób którym dane było żyć i za czasów wojny jak  i po. Lecz ludzie,jak ludzie żyją dalej. Rodzą się,uczą,zakochują,żenią itp.
Dlatego w tym tomie trylogi dużo miejsca poświęconego jest perypetią bohaterów. Można bardzo łatwo zauważyć jak ich przeżycia kształtuja ich osobowość.

Książka jest bardzo ciekawa. Daję jej 3.5/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz