czwartek, 15 września 2016

"Legion"Niestety od dłuższego czasu mnie nie było... Zaczęła się szkoła i również czas kartkówek, prac domowych, sprawdzianów, odpytywań. Chwil wolnych mniej a dodatkowo książka, z którą spędzałam wieczory c do najlichszych nie należała. Wczoraj jednak , gdy przewróciłam ostatnią karkę poczułam prawdziwy smutek..

Mało mówi się, wie o Brygadzie Świętorzyskiej. Wybór jej przez Elżbietę Cherezińskią  na kolejną książkę wydawał mi się dość zagadkowy, dotychczas większość jej tytułów działa się w średniowieczu z jednym wyjątkiem. Od razu zapragnęłam ją przeczytać, ale nie po drodze mi z nią było. Dopiero jakiś czas temu postanowiłam w końcu  zabrać  się za nią tym bardziej, że jest ona autorstwa mojej ulubionej autorki. Nie zawiodłam się... Losy członków NSZ wciągnęły mnie bez reszty. Lekko zapomniani wiąż zagadkowi i  kontrowersyjni. Walczący z obojgiem naszych wrogów, często osamotnieni, zdani jedynie siebie.

Z początku wielka objętość tego tytułu może wydawać się  lekko odstraszająca.Wiedziałam jednak, że Elżbiecie się nie zawiodę  i spokojnie zabrałam się za czytanie.
Akcja rozkręca się naprawdę szybko choć przez pierwsze kilknaście kartek lekko gubiłam się wśród tylu postaci, ale po krótkiej chwili nie sprawiało mi to już żadnego problemu. Każda postać z jest innna od reszty, charakterystyczna. Bohaterowie są zresztą największą zaletą tego tytułu. Cieszę się, że nie wszyscy to żołnierze Brygady Świętokrzyskiej, ale poznajemy i Fenixa semickiego pochodzenia, Jakuba komunistę, piękna Polę.  Spodobał mi się również bardzo pomysł umieszczania krótkich informacji na temat pojawiających się po raz pierwszy postaci co ułatwiło mi poodnajdywanie się wśród nich.

Akcja szybko się rozkręca, ale około połowy objętości tej książki staje się ona wolniejsza. Opis polskich różnych podziem i ich ciągłych próby połączenia oraz nieustanne kłótnie były dla mnie lekko nużące. Podejrzewam, że dla niektórych będzie to może bardzo ciekawe a nawet wielką zaletą tego tytułu, mnie jednak po pewnym czasie zaczęło to nużyć. Wiele jest jednak momentów, które poruszją, wywołują gwałtowne emocje. Mimo, że mało wiedziałam o tej jednostce walczącej w czasie II wojny światowej, to ta lektura sprawiła, że nie zapomnę o nich ...

Byli odważni, niepokorni. W książce tej  wiele jest  różnych zwrotów akcji, niespodziewanych dezycji, wydarzeń. Warsztat autorki jak zawsze perfekcyjny. Momentami zabawny, kiedy indziej pełen zadumy, melancholnijny . Jestem również pod naprawdę wielkim wrażeniem jak dużo pracy musiała włożyć Elżbieta Cherezińska w przygotowanie materiałów do tej książki, która nie dość, że potężna objętościowo, to jeszcze oparta na prawdziwej histori odziału, bohaterów. Robi to naprawdę wielkie wrażenie.

"Legion" czytałam spory kawałek czasu, ale na dlugo zapadnie mi on w pamięć. Opowiadający prawdziwe historie w sposób poruszający, skłaniający do przemyśleń. Oceniam go 4/5 gdyż jak wspominałam lekko momentami nużył.  Warto go z pewnością przeczytać  i polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz