niedziela, 8 września 2013

Serial - "Gra o tron"Od kilku tygodni oglądam serial "Gra o tron". Jest on oparty na znanej większości czytelnikąm książce "Gra o tron" autorstwa  George'a R. R. Martina.Opowiada on  tytułowej walce o tron, jej konsekwencjach  i perypetiach licznych bohaterów. Występuje co prawda lekka domieszka fantasy ( smoki, żywe trupy) jednak wydaje się bardzo realistyczna. Osadzona jest w realiach życia w epoce średniowiecza.

Podchodziłam do tej produkcji z lekką nutką nieufności. Nasłyszałam bardzo wielu pochlebnych recenzji książki i zastanawiałam się czy serial spełni moje wymagania. Muszę dodać, że nie czytałam książki choć am zwyczaj, że najpierw czytam a potem ogladam. Jednak gdy dostałam serial na dvd nie mogłam wytrzymać i puściłam tylko jeden odcinek. Zamieżałam na nim poprzestać po to by bardziej chcieć przeczytać książkę.
Jednak moje zamiary spełzy na niczym i jestem w trzecim sezonie w piątym odcinku :-).
Nie muszę dodawać, że stało się to za przyną tego, że serial wciągą od pierwszych pięciu minut ( ci co oglądali wiedzą, że to prawda). Serial ma wielu ciekawych i całkowicie różnych bohaterów.
Ich losy krzyżują się tak, że nieraz nie mogę się doczekać się co z tego wyniknie.

Opisałam (mam nadzieję) zachęcająco serial wspomnę więc w kilku zdaniach o książkach i innych rzeczach związanych z "Grą o tron". Na początku trzeba wspomnieć o książcę, bo wszystko od niej się zaczeło.
Gra o tron jest bowiem tylko pierwszym tomem  seri książkowej pt. Pieśń lodu i ognia.
Składa się ona obecnie z pięciu tomów zczym : w polskim wydaniu kilka tomów podzielono na dwa, szósty tom podobno jest w trakcie pisania, zaś siódmy tom jest zapowiedziany. Pełna lista tytułów znajduje się  w poniższym linku :
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieśń_Lodu_i_Ognia#Ksi.C4.85.C5.BCki

Dla prawdziwych fanów wydano ponadto: "Gra o Tron. Powieść graficzna. Tom 1" (jest również drugi)  jest to komiks na podstawie książki, "Gra o tron i filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz" kilka esejów o seri z filozoficznego punktu widzenia, "Uczta lodu i ognia" przepisy kulinarne jak zrobić potrawy, które jedzą główni bohaterzy.

Ostani as. Poniżej zamieszczam link do strony fanów "Pieśń lodu i ognia".
http://www.graotron.eu/
Jeśli ktoś zamieża sięgnąć po serial poniżej dodaję zwiastun pierwszego sezonu

1 komentarz: