sobota, 28 września 2013

"Gra o tron" - książka

 Nim zacznę pisać recenzję chcę przeprosić, że długo nie pisałam. Na swoje (marne) usprawiedliwienie mam tylko to, że zaczął się rok szkolny a co za tym idzie : prace domowe, kartkówki, odwiedziny u koleżanek i po prostu wieczorem jestem tak zmęczona, że po prostu jedyną żeczą o której myślę jej iść spać.
Wybacznie mi postaram się nadrobić baraki.

Książka osadzona jest w realiach średniowiecza. Jest to jeden z plusów jest to bowiem jedna z moich ulubionych epok historycznych. Nie chciałabym się w niej urodzić, ale uwielbiam o niej czytać!
Kolejnym plusem są bohaterowie: szlachetny i honorowy Edd, Cately chcąca za wszelką cenę ochronić swoje dzieci, Robert najdzielniejszy uczestnik rebeli teraz król i pijak, Cersi piękna i przebiegła strzeżąca pewnej tajemnicy za wszelką cenę, Jaime, o którym głośno mówią "Lew Lanisterów", za jego plecami zaś Królobólca, Tyrion karzeł, niebywale przebiegły umiąc wyjść z każdej opresji,  Joffrey syn Roberta pełen nienawiści, Sansa idealna dama uwielbiająca haftowanie i pieśni o bohaterski rycerzach i ich damach. Ara jej siostra i całkowite przeciwieństwo, uwielbiająca swych starszych braci i walkę na miecze, Jon bękart szukający swojego miejsca na ziemi, Daenerys córka obalonego króla, pragnąca za wszelką cenę odzyskać tron, Bran uwielbiający wspinać się po murach i pragnący zostać rycerzem,

Innym plusem tej książki jest to, że autor nie dzieli bohaterów na dobrych i złych. Ostatnio na forum fanów gry o tron widziałam temat ; "Który ród jest lepszy, Starkowie czy Lannisterowie" i muszę powiedzieć, że były różne odpowiedzi. Jedni woleli tych inni tamtych. Jest to moi wielkim plusem.
Jest jeszcze wiele innych plusów: szybka akcja, wciągające opisy żydzia w tamtych czasach, życie pokazana takie jakie jest czyli pełne zła, ale i ludzi chcących szerzyć dobro i pokój.

Mam też jedną dobrą widomość. Jeśli spodoba wam się ten tom to nie rozpaczajcie, bo jest jeszcze osiem częśći :-) Jeśli waś zaciekawiłam to podaję link do mojej wcześniejszej recenzji serialu na podstawie książki.
http://ciekawy-kajecik-czytelnika.blogspot.com/2013/09/serial-gra-o-tron.html
Oraz piosenki na podstawie książki

Poniżej dodaję zdjęcie książki. Są dwie werse starsza okładka, miękka oraz filmowa, twarda. Dadają tą drugą, bo ją właśnie czytałam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz