piątek, 19 lipca 2013

"Złodziejka książek"Jeśli o danym temacie dużo się mówi, powstało wiele filmów, napisano mnóstwo książek, nagrano niemało piosenek do każdej nowości podchodzę z nutką nie ufności, myśląc:
- Co nowego można jeszcze napisać? Czy coś mnie zaskoczy?
Tak było w przypadku książki "Złodziejka książek". Wachałam się czy przeczytać ją czy nie, ale pochlebne rekomendacje przekonały mnie. I to na dobrze mi wyszło.

Kto nie zna choćby jendej książki o drugiej wojnie światowej? "Kamieni na szaniec", "Chłopca w pasiastej piżamie"? Kto nie zna jednego filmu?serialu o tej tematyce? Kto nie oglądał "Stawka większa niż życie", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Czas honoru"? Czy ktoś nie zna jednej piosenki o losach ludzi, któryczh życie przypadło na tę straszny okres np: "Warszawskie dzieci", "Kto chandluje ten żyje", "Pałacyk Mikla"? Co mogła więc wnieść ta książka? Czym opowiedziana przez nią historia się wyróżnia? I przede wszystkim: Czy warto ją przeczytać? Dowiecie się w dalszej części recenzji.

Narratorem jest śmierć. Nim coś pomyślycie i odrazu skreślicie tę pozycję mówię:
-To nie fantasy!
Główna bohaterkę poznajemy gdy jedzie do zastępczych rodziców. Pełna smutku, nadzieji i pytań zagrąża się w rozmyśleniu gdy umiera jej brat. Dziewczynka załamuję się. Przecież umarł przy niej, na jej własnych oczach! Podczas pogrzebu jednemu z grabarzy wypada ksiązka "Podręcznik grabarza"  liesel ( tak nazywa się bohaterka) podnosi książkę i ją chowa. Tak zaczyna się książka o losach dziewczynki, która spokój odnajduje przy karadzeniu książek.

Książka pokazuje codzienność w niecodzienych zdarzeniach. Przedstawia nam to z punku widzenia małej dziewczynki,  która za bardzo wszystkiego nie rozumie lecz z czasem pojmuje więcej niżby chciała.
Opowiada o losach tych, którzy zostawali w domach podczas wojen na froncie. Pokazuje losy kobiet, dzieci i starców.  Autor nie przedstawia własnego zdania. Nie mówi, która strona miała rację. Pokazuje zdarzenia,ale osąd zostawia nam. Pokazuje nam różnych bohaterów i ich całkowicie inne decyzje i zdania. Choć jest o wojnie przedstawia także  inne zagadnienia np. przyjaźń, miłość, odwaga sprzeciwienia się większości i mienia własnego zdania, okres dojrzewania

Moim zdnaiem książka jest wspaniała! Różnorodni bohaterzy, ciekawe ich przygody i zakończenie, które zapiera dech w piersi i na którym płakałam oraz czytałam kilka razy. Książka, którą każdy powinien przeczytać! Napewno długo będę ją pamiętać.

Daję jej 5/5, bo na prawdę na to zasługuje! Polecam!

2 komentarze:

  1. Naprawdę ciekawy blog ! Napewno zajrzę tu ponownie :)
    Zapraszam do mnie:
    http://klamczuchyoceniaja.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Napewno odwiedzę twój blog! Cieszę się, że mój ci się podoba i zapraszam ponownie :-).

    OdpowiedzUsuń